Генетичния анализатор MALDI–TOF MassARRAY 4 производство на Agena Bioscience (ex. Sequenom Inc.) – модерно, високотехнологично с висока производителност, нанотехнологично оборудване за пълен мащаб на генетичен, епигенетичен, транскриптен и мутационен анализ. Възможностите на генетичен анализатор MassARRAY 4 включват секвениране, минисеквениране, определяне на генотип анализ на SNP и CNV, скрининг обхващащ целия геном и ефективно насочен скрининг, картиране на онкогени и т.н.
Генетичен анализатор MassARRAY 4 се използва успешно за научни цели и приложения в медицината и диагностика, молекулярната генетика, фармакогенетика в микробиологията и биотехнологиите.Благодарение на метода на директнo откриване (времеви метод за обработка на геномно анализиране в масовата спектрометрия) без флуоресцентни маркери, достига референтна чувствителност, извършва пълен мащаб определяне на генотип na недостъпни NGS , което дава възможност за провеждане на генетични изследвания на принципно ново ниво.
Генетичен анализатор MassARRAY 4 извършва:
- SNP генотипизация
- Анализ CNV
- Профилиране на онкогените
- Анализ на генната експресия
- Анализ на броя на генните копия
- Метилиране ДНК
- Идентификация на микроорганизмите
Масовия спектрометър MassARRAY 4 – универсалeн апарат за генетични изследвания.
- Прецизност – на копието на ДНК
- Точност – до един нуклеотид
- «Интелигентна технология» – разпознаване/откриване на неспецифичен продукт на амплификация (распознавание на рядко срещани SNP, CNV)
- Количествен анализ – определяне на алелност, зиготност, CNV от 0 копия и т.н.к.
- Отворена система: създаване на собствена база данни
- Валидиране на данните, получени с помощта на NGS
- Полногеномен скрининг за средно големи и големи лаборатории генетичения анализатор MassARRAY 4 притежава четири основни протокола, на базата на които са настроени всички панели. Agena предлага редица готови решения за генетичен анализ и възможност за създаване на собствени панели които да се ползват от потребителите за конкретни задачи.
Протокол iPLEX Gold за SNP определяне на генотип
Протокол iPLEX GOLD – съвременна технология SNP за определяне на генотипа и количествено определяне на SNP. Протокол позволява извършването както на рутинно определяне на SNP, и подробно изследване на свързани гени, за да се определи алеленост, зиготност и т.н.К.
iPLEX Gold – основа за завършените общи и специални решения, които включват диагностика и изследване на рака, профилиране и диагностика на редки соматични мутации, генотипа на кръвни групи, фармакогенетични панели,идентификатори и панели за идентификация на всякакви човешки и животински проби.
Основни особености:
- Референтен клас на точност SNP – 99,7%
- Чувствителност към необичайни реакции – лъжливи PCR, SNP с три или повече алели, и т.н.
- Високо възпроизводставо
- Висока производителност– едновременен анализ на 60 реакции в едно гнездо
- Висока скорост на анализ – от 100 до 160 000 SNP за 45 минути
- Най-ниска цена за анализ на SNP
- Минимално количество на използваната проба
Протокол EpiTYPER за количествен анализ на метилиране на ДНК
Протокол EpiTYPER – готово решение за стотиците клинично значими гени, което позволява количествено определяне на ДНК метилиране Протокол EpiTYPER провежда многократен анализ на CpG- единициници в една реакция от един ампликон и изчислява множество CpG- единици в поредици до 600 базови двойки.
Протокол EpiTYPER е ефективен не само за изучаване на свежи проби, биопсични проби, но също така и за тъкани фиксирани в фрагментиран ДНК материал.
Протокол EpiTYPER е подходящ за масов скрининг и се използва в епигеномиката за ранна и много ранна диагностика на рак.
Основни особености:
- Висока прецизност – не по малко от 98-99%
- Висока чувствительност – разликата в стъпка при определяне нивото на метилация 5%
- Без необходимост флуоресцентни маркери
- 384/96- алвеоларен формат
- Минимално начално количество ДНК за провеждане на реакцията – 5 нг
Протокол QGE за количествен анализ на генната експресия
Количествен генната експресия с прилагането на времеви метод за обработка на геномно анализиране в масова спектрометрия с помощта на директна откриване, т.е. за провеждането на анализа, не е необходимо употреба на флуоресцентни маркери. Директното откриване позволява да се определи нивото на генната експресия с висока точност (до 10% разлика в нивото на експресия). Протокола QGE се използва в анализа на свързани варианти и загуба на хетерозиготност, за да се определи променливостта на броя на копията на гена, анализ на степента на инфекция и за определяне на устойчивостта към инфекции организми и изследване на реакции към лекарствени медикаменти. Протокол QGE е подходящ за масов скрининг на биомаркери и при валидиране на проучвания.
Основни особености:
- 25х мултиплексиране за рутинните анализи
- 384/96- алвеоларен формат
- Свръхчувствителност – 1-3 копия на ДНК на реакция
- Минимално начално количество за провеждане на реакцията – 5-10 нг ДНК
- Без необходимост флуоресцентни маркери
Протокол iSEQ за идентифициране на микроорганизми
Протокола iSEQ дава възможност за идентификация и типизиране на гъбички, бактерии и вируси, като създава собствен такъв и използване на база данни. Протокола обединява простотата при PCR (полимеразни верижни реакции) и чувствителността при масовата спектрометрия MALDI-TOF, и сравняване на ДНК последователността
в автоматичен режим. Протокола iSEQ с висока точност и осигурява идентификация на възпроизводимост видове и дискриминация на щамове на микроорганизми, вируси и т.н. Протокола iSEQ е с висока точност и осигурява идентификация на възпроизводимост видова индетификация на щамове на микроорганизми, вируси и т.н. Протоколът включва автоматична идентификация, вариабилност на последователността,
клъстериране, определяне на степента на инфекция (натовареност) и изготвянето на собствени геномни база данни за идентификация на видове и щамове.
Основни особености:
- Двуетапна амплификация: ПЦР и транскрипция in vitro
- Определяне на различията в един нуклеотид
- За анализа на една проба е необходимо само 30 нл продукт на PCR
- Време за анализ 384 реакции на поне за един час
- Капацитет до 614 400 базисни пункта дневно
Въз основа на четири основни протоколи създадени много готови решения за различни изследвания и приложения. Гъвкавостта на системата позволява лесно да се разработят индивидуални потребителски групи за конкретни проучвания. Генетичния анализатор MassARRAY 4 се използва успешно за секвениране, минисеквениране, генотип, целия геном скрининг,целеви скрининг, за анализ на SNP и CNV, за определяне статуса на мутация, за изследване на ДНК метилация, алелност, зиготност, хаплотип, онкоасоциирани гени, тумор супресорни гени, външно изследване и диагностициране и ранна онкодиагностика, за разработка на целенасочени химиотерапия и целенасочени терапия за фармакогенетични изследвания за диагностициране на заболявания на плода от кръвта на майката и т.н.
Технологичният комплексен генетичен анализатор MALDI–TOF
Компактният генетичен анализатор MassARRAY 4
Компактният MALDI-TOF мас-спектрометър, предназначени специално за генетични изследвания и съчетава най-високите стандарти за качество на резултатите и е лесен за употреба. Системата работи с двата микрочипа SpectroCHIP за 96 или 384 образци, чиповете са универсални и подходящи за всички протоколи. Чип – за многократна употреба, чип – за еднократна употреба.
Производителността за един работен ден работен ден 10 микрочипа (до 3840 проби).
Нанодиспенсер MassARRAY RS 1000
В стандартната конфигурация нанодиспенсера работи с две матрици. Прецизно дозиране на нанолитровия обем позволява количествен анализ (локуси ,алели ,зиготност, инфекция, и т.н.). Време пренос на 384/96 проби за по-малко от 10 минути.